# |
WIELRENNER |
PLOEG |
TOTAAL |
1. | PHILIPSEN Jasper | Alpecin - Deceuninck | 81 |
2. | POGACAR Tadej | UAE Team Emirates | 66 |
3. | VAN AERT Wout | Jumbo - Visma | 62 |
4. | VINGEGAARD Jonas | Jumbo - Visma | 55 |
5. | PEDERSEN Mads | Lidl - Trek | 48 |
6. | BILBAO Pello | Bahrain - Victorious | 43 |
7. | GROENEWEGEN Dylan | Jayco - Alula | 41 |
8. | MEEUS Jordi | Bora - Hansgrohe | 33 |
9. | GALL Felix | AG2R Citroen | 31 |
| COQUARD Bryan | Cofidis | 31 |
11. | WOODS Michael | Israel - Premier Tech | 30 |
12. | HINDLEY Jai | Bora - Hansgrohe | 29 |
| BURGAUDEAU Mathieu | TotalEnergies | 29 |
| YATES Simon | Jayco - Alula | 29 |
| BAUHAUS Phil | Bahrain - Victorious | 29 |
16. | MOHORIC Matej | Bahrain - Victorious | 26 |
17. | YATES Adam | UAE Team Emirates | 22 |
| JORGENSON Matteo | Movistar | 22 |
19. | JOHANNESSEN Tobias Halland | Uno-X | 21 |
| PIDCOCK Thomas | INEOS Grenadiers | 21 |
21. | CAVENDISH Mark | Astana Qazaqstan | 20 |
| LAFAY Victor | Cofidis | 20 |
| POELS Wout | Bahrain - Victorious | 20 |
24. | ASGREEN Kasper | Soudal Quick-Step | 19 |
| PINOT Thibaut | Groupama - FDJ | 19 |
26. | GIRMAY Biniam | Intermarche - Circus - Wanty | 18 |
| SKJELMOSE Mattias | Lidl - Trek | 18 |
| LATOUR Pierre-Roger | TotalEnergies | 18 |
29. | EWAN Caleb | Lotto Dstny | 17 |
| BOL Cees | Astana Qazaqstan | 17 |
31. | O-CONNOR Ben | AG2R Citroen | 16 |
32. | RODRIGUEZ Carlos | INEOS Grenadiers | 15 |
33. | MOZZATO Luca | Arkea - Samsic | 14 |
| CRADDOCK Lawson | Jayco - Alula | 14 |
35. | KWIATKOWSKI Michal | INEOS Grenadiers | 13 |
| MARTIN Guillaume | Cofidis | 13 |
37. | LANDA Mikel | Bahrain - Victorious | 12 |
| BERTHET Clement | AG2R Citroen | 12 |
39. | KRISTOFF Alexander | Uno-X | 11 |
40. | SHAW James | EF Education - Easypost | 10 |
| POWLESS Neilson | EF Education - Easypost | 10 |
| IZAGUIRRE Ion | Cofidis | 10 |
43. | ZIMMERMANN Georg | Intermarche - Circus - Wanty | 9 |
| BARGUIL Warren | Arkea - Samsic | 9 |
| TEUNS Dylan | Israel - Premier Tech | 9 |
| CICCONE Giulio | Lidl - Trek | 9 |
| VAN GILS Maxim | Lotto Dstny | 9 |
| GUERREIRO Ruben | Movistar | 9 |
| EENKHOORN Pascal | Lotto Dstny | 9 |
| GAUDU David | Groupama - FDJ | 9 |
| BARDET Romain | DSM | 9 |
52. | LUTSENKO Alexey | Astana Qazaqstan | 8 |
| ABRAHAMSEN Jonas | Uno-X | 8 |
54. | NEILANDS Krists | Israel - Premier Tech | 7 |
| LAPORTE Christophe | Jumbo - Visma | 7 |
| MEZGEC Luka | Jayco - Alula | 7 |
| JAKOBSEN Fabio | Soudal Quick-Step | 7 |
| BENOOT Tiesj | Jumbo - Visma | 7 |
| BUCHMANN Emanuel | Bora - Hansgrohe | 7 |
60. | WAERENSKJOLD Soren | Uno-X | 6 |
| STRONG Corbin | Israel - Premier Tech | 6 |
| GREGAARD Jonas | Uno-X | 6 |
| EEKHOFF Nils | DSM | 6 |
| CHAVES Esteban | EF Education - Easypost | 6 |
| KUSS Sepp | Jumbo - Visma | 6 |
66. | TRENTIN Matteo | UAE Team Emirates | 5 |
| PEDRERO Antonio | Movistar | 5 |
| VAN POPPEL Danny | Bora - Hansgrohe | 5 |
| CAVAGNA Remi | Soudal Quick-Step | 5 |
70. | HARPER Chris | Jayco - Alula | 4 |
| MAJKA Rafal | UAE Team Emirates | 4 |
| MARTINEZ Daniel Felipe | INEOS Grenadiers | 4 |
| GUGLIELMI Simon | Arkea - Samsic | 4 |
| DE BUYST Jasper | Lotto Dstny | 4 |
75. | TILLER Rasmus | Uno-X | 3 |
| TEJADA Harold | Astana Qazaqstan | 3 |
| BETTIOL Alberto | EF Education - Easypost | 3 |
| SAGAN Peter | TotalEnergies | 3 |
79. | CRAS Steff | TotalEnergies | 2 |
| DE LA CRUZ David | Astana Qazaqstan | 2 |
81. | CAMPENAERTS Victor | Lotto Dstny | 1 |
| WELSFORD Sam | DSM | 1 |
| ALAPHILIPPE Julian | Soudal Quick-Step | 1 |
| KELDERMAN Wilco | Jumbo - Visma | 1 |
85. | BOIVIN Guillaume | Israel - Premier Tech | 0 |
| BJERG Mikkel | UAE Team Emirates | 0 |
| VERMAERKE Kevin | DSM | 0 |
| EDMONDSON Alex | DSM | 0 |
| HAMILTON Chris | DSM | 0 |
| CLARKE Simon | Israel - Premier Tech | 0 |
| HOULE Hugo | Israel - Premier Tech | 0 |
| GROSSSCHARTNER Felix | UAE Team Emirates | 0 |
| SCHULTZ Nick | Israel - Premier Tech | 0 |
| DURBRIDGE Luke | Jayco - Alula | 0 |
| GUARNIERI Jacopo | Lotto Dstny | 0 |
| VERMEERSCH Florian | Lotto Dstny | 0 |
| MOSCON Gianni | Astana Qazaqstan | 0 |
| SANCHEZ GIL Luis-Leon | Astana Qazaqstan | 0 |
| CHARMIG Anthon | Uno-X | 0 |
| TRAEEN Torstein | Uno-X | 0 |
| BOASSON HAGEN Edvald | TotalEnergies | 0 |
| FERRON Valentin | TotalEnergies | 0 |
| OSS Daniel | TotalEnergies | 0 |
| FRISON Frederik | Lotto Dstny | 0 |
| FEDOROV Yevgeniy | Astana Qazaqstan | 0 |
| VAN HOOYDONCK Nathan | Jumbo - Visma | 0 |
| JUUL-JENSEN Christopher | Jayco - Alula | 0 |
| REINDERS Elmar | Jayco - Alula | 0 |
| BIERMANS Jenthe | Arkea - Samsic | 0 |
| CHAMPOUSSIN Clement | Arkea - Samsic | 0 |
| DELAPLACE Anthony | Arkea - Samsic | 0 |
| LOUVEL Matis | Arkea - Samsic | 0 |
| PICHON Laurent | Arkea - Samsic | 0 |
| VAN BAARLE Dylan | Jumbo - Visma | 0 |
| TURGIS Anthony | TotalEnergies | 0 |
| VAN DEN BERG Lars | Groupama - FDJ | 0 |
| TURNER Ben | INEOS Grenadiers | 0 |
| HALLER Marco | Bora - Hansgrohe | 0 |
| JUNGELS Bob | Bora - Hansgrohe | 0 |
| KONRAD Patrick | Bora - Hansgrohe | 0 |
| POLITT Nils | Bora - Hansgrohe | 0 |
| GALLOPIN Tony | Lidl - Trek | 0 |
| PACHER Quentin | Groupama - FDJ | 0 |
| KIRSCH Alex | Lidl - Trek | 0 |
| LOPEZ Juan Pedro | Lidl - Trek | 0 |
| FRAILE Omar | INEOS Grenadiers | 0 |
| SIMMONS Quinn | Lidl - Trek | 0 |
| STUYVEN Jasper | Lidl - Trek | 0 |
| COSNEFROY Benoit | AG2R Citroen | 0 |
| WRIGHT Fred | Bahrain - Victorious | 0 |
| GENIETS Kevin | Groupama - FDJ | 0 |
| CARAPAZ Richard | EF Education - Easypost | 0 |
| AMADOR Andrey | EF Education - Easypost | 0 |
| CORT Magnus | EF Education - Easypost | 0 |
| URAN Rigoberto | EF Education - Easypost | 0 |
| MADOUAS Valentin | Groupama - FDJ | 0 |
| DECLERCQ Tim | Soudal Quick-Step | 0 |
| DEVENYNS Dries | Soudal Quick-Step | 0 |
| LAMPAERT Yves | Soudal Quick-Step | 0 |
| MORKOV Michael | Soudal Quick-Step | 0 |
| ARNDT Nikias | Bahrain - Victorious | 0 |
| LE GAC Olivier | Groupama - FDJ | 0 |
| KUNG Stefan | Groupama - FDJ | 0 |
| HAIG Jack | Bahrain - Victorious | 0 |
| DEWULF Stan | AG2R Citroen | 0 |
| CASTROVIEJO Jonathan | INEOS Grenadiers | 0 |
| NAESEN Oliver | AG2R Citroen | 0 |
| TEUNISSEN Mike | Intermarche - Circus - Wanty | 0 |
| SOLER Marc | UAE Team Emirates | 0 |
| GESCHKE Simon | Cofidis | 0 |
| PEREZ Anthony | Cofidis | 0 |
| RENARD Alexis | Cofidis | 0 |
| ZINGLE Axel | Cofidis | 0 |
| MAS Enric | Movistar | 0 |
| ARANBURU Alex | Movistar | 0 |
| IZAGUIRRE Gorka | Movistar | 0 |
| LAENGEN Vegard Stake | UAE Team Emirates | 0 |
| MUHLBERGER Gregor | Movistar | 0 |
| OLIVEIRA Nelson | Movistar | 0 |
| DEGENKOLB John | DSM | 0 |
| SMITH Dion | Intermarche - Circus - Wanty | 0 |
| PETIT Adrien | Intermarche - Circus - Wanty | 0 |
| PARET-PEINTRE Aurelien | AG2R Citroen | 0 |
| PETERS Nans | AG2R Citroen | 0 |
| VAN DER POEL Mathieu | Alpecin - Deceuninck | 0 |
| DILLIER Silvan | Alpecin - Deceuninck | 0 |
| GOGL Michael | Alpecin - Deceuninck | 0 |
| HERMANS Quinten | Alpecin - Deceuninck | 0 |
| KRAGH ANDERSEN Soren | Alpecin - Deceuninck | 0 |
| BERNAL Egan | INEOS Grenadiers | 0 |
| RICKAERT Jonas | Alpecin - Deceuninck | 0 |
| SINKELDAM Ramon | Alpecin - Deceuninck | 0 |
| CALMEJANE Lilian | Intermarche - Circus - Wanty | 0 |
| COSTA Rui | Intermarche - Circus - Wanty | 0 |
| MEINTJES Louis | Intermarche - Circus - Wanty | 0 |
| DINHAM Matthew | DSM | 0 |